Witaminy.sos.pl

Czy warto regularnie stosować suplementy diety?


Czy warto regularnie stosować suplementy diety?

Dążąc do zachowania zdrowia i dobrego życia, ludzie ćwiczą, dobrze się odżywiają, odwiedzają lekarzy i przez cały rok przyjmują suplementy diety. Jednak czy konieczne jest codzienne suplementowanie wielu witamin?

Czy warto regularnie stosować suplementy diety?

W idealnym świecie wszyscy jedli by różnorodne owoce i warzywa, wszyscy ćwiczyliby regularnie - niestety rzeczywistość jest inna. Ludzie mogą nie mieć wystarczająco dużo czasu lub pieniędzy aby zaspokajać wszystkie codzienne potrzeby żywieniowe. Należy pamiętać, że wiele badań, pojawiających się, dotyczy dużych grup ludności, a nie jednostek.

Oznacza to, że niektórzy ludzie mogą skorzystać z suplementacji, aby po prostu dostosować je do dziennego zalecanego zapotrzebowania na określone witaminy i minerały. W takim razie, jakie witaminy należy regularnie przyjmować?

Codzienna suplementacja

Podstawową witaminą, jaką każdy Polak powinien suplementować, jest witamina D. Przy położeniu geograficznym Polski, witamina D jest trudna do zdobycia z pożywienia, a ponieważ jest wytwarzana w organizmie głównie przez ekspozycję na światło słoneczne, wiele osób cierpi na jej niedobór. Jest to witamina niezbędna, jej niedobory mogą powodować obniżenie nastroju, krzywicę czy osteoporozę.

Każdego dnia warto sięgnąć po multiwitaminę, która może zdecydowanie może pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu, jeśli dieta nie jest bogata we wszystkie niezbędne składniki. Chociaż wielu ekspertów nie zgadza się co do wartości multiwitamin, ważne jest, aby przyjrzeć się wszystkim dowodom. Multiwitamina świetnie sprawdza się w przypadku grup zdrowych ludzi, zwłaszcza tych, których dieta ma niedobory żywieniowe - może pomóc w uzupełnieniu luk.

Innym niezbędnym pierwiastkiem, który należy suplementować jest wapń. Począwszy od wieku młodzieńczego, kiedy spada spożycie nabiału, zapotrzebowanie na wapń może być trudne do zaspokojenia zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Ważne jest, aby znać całkowite dzienne spożycie wapnia ze wszystkich źródeł, ponieważ nadmierne ilości mogą przyczyniać się do tworzenia kamieni nerkowych.

Korzyści regularnej suplementacji

Regularne stosowanie suplementów diety pomagają w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia na dobrym poziomie. Oczywiście nic nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety, ale suplementy zdecydowanie w tym pomagają. Dodatkowo suplementy wspierają sprawność umysłową i sportową, zapewniają wsparcie układu odpornościowego oraz pomagają w indywidualnych przypadkach znaczących niedoborów.

Z regularnej suplementacji powinny korzystać także osoby z alergiami pokarmowymi lub nietolerancją laktozy. W przypadku trudności z trawieniem lub wchłanianiem niektórych składników odżywczych, suplementy mogą przynieść wiele korzyści.

Suplementy diety występują w różnych formach, w tym w tabletkach, kapsułkach czy proszkach, a także w postaci napojów. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych suplementów diety. Firmy farmaceutyczne umożliwiają produkcję kontraktową suplementów, czyli tak zwaną produkcję na zlecenie. Producent kontraktowy wyrobów medycznych oferuje kompleksowe rozwiązania, począwszy od prac badawczo-rozwojowych, poprzez doradztwo w sprawie rejestracji suplementu diety, produkcję, magazynowanie suplementu oraz transport.